رشت مهد فرهنگ تمدن

یادداشت / سیاه و سفید رشت

ام البنین فتوحی رشت شهری است که کسی نمی تواند بگوید دوستش ندارد یا با آن خاطره نداشته باشد. شهری که برای برخورداری از آثار تاریخی، صنایع دستی معروف و محبوب نشده است بلکه به سبب فرهنگ و منش مردمش در کشور معروف و محبوب است. شهر جادویی رشت مهد فرهنگ نوین است ، به […]

ام البنین فتوحی

رشت شهری است که کسی نمی تواند بگوید دوستش ندارد یا با آن خاطره نداشته باشد. شهری که برای برخورداری از آثار تاریخی، صنایع دستی معروف و محبوب نشده است بلکه به سبب فرهنگ و منش مردمش در کشور معروف و محبوب است.

شهر جادویی رشت مهد فرهنگ نوین است ، به گونه ای که به این شهر لقب اروپای کوچک داده اند. چرا به این شهر ، شهر جادویی می گویم ؟ به این علت که محال است شهر رشت را کسی ببیند و مسحور نگردد.

از مکان‌های جادویی رشت بازار آن است. به بازار خوش رنگ و لعابش وقتی پا می گذاری چهره های زیبا و شاد را می بینی که انگار تورم و گرانی و غصه در آنجا وجود ندارد و همه چیز در قالب شادی به صورت ارزان با صورت ها و نواهای دلنشین و زیبای شیرین گیلکی به مردم داده می شود و به قول خودشان “ارزان گودیم ده بدا نمانه ،بدا نمانه” شادی را ارزان می کنند تا غصه ها را بدر کنند و به مردم هدیه می دهند.

رشت، برای فرهنگ زیبایش مورد استقبال مردم دنیا است ، همه نسل ها در این شهر فرهنگشان یکی است اهل شعر و موسیقی ، کتاب و تئاتر و نمایش هستند.برایشان زندگی جدی نیست و شوخی هایشان همیشه براه است. در تجملات غرق نشدند و برایشان ادب دوستی و فرهنگ بالای انسانیت مهمان نوازی در اولویت قرار دارد.

هرکسی وارد این شهر می شود و یا تصمیم به اقامت در آن می‌گیرد شبیه مردمانش می شود. مردمانی که مثل باران شهرشان مهربانی به عدالت تقدیم همه مسافران و گردشگران می کند.

اما در پس این همه آرامش و شادی که آن هم خود مردم به هم دیگر انتقال می دهند شاهد سوءمدیریت های زیادی در این شهر هستیم که در این زمینه لقب رشت را شهر مظلوم دادند.

خیابان های قفل شده از اتومبیل ، دو رودخانه سراسر آلوده به فاضلاب، وضعیت پسماند و وعده زباله سوز شرکت تی تی اس، آسفالت های خراب و چاله های عمیق که هر کدام سبب می گردد مردم با برخورد با آنها به چاه آسیب های جسمی و مکانیکی بیفتند.

تالاب عینکی که با آنکه بزرگ است و با چشم قابل رویت اما باید به مسئولان عینک ذره بینی داد تا تالاب و فرصت های اقتصادی و گردشگری آن را ببینید ، پیاده راه فرهنگی که با هزاران اگرها ساخته شد و اکنون که مورد استقبال همه مردم قرار گرفته است روزی نیست که با تهدید تخریب و جمع آوری روبرو نباشند.

ناوگان حمل و نقل فرسوده ، سینماهای بسته شده ، کتابخانه بزرگ افتتاح نشده، در خطر بودن برند شهر خلاق خوراک به علت بی توجهی و دفاع و حفظ و حراست از آن ، عدم ثبات مدیریتی در شهرداری و صنایع های بسته شده و نیمه تعطیل ، از جمله مشکلاتی است که مردم با آن دست و پنجه نرم می کنند و تنها وعده های مسئولان را می شنوند و عملشان به قدری کمرنگ است که دیده نمی شود.

نوشتن از رشت سیاه و سفید است ، سفیدی هایش برای مردمی است که موهای سیاهشان را در مشکلات این شهر سفید کردند و سیاهی آن برای عدم کارآمدی و مسئولیت پذیری مسئولان است.

رشت اگر زیباست به همت مردمان خوبش است که بر خرابی های آن با فرهنگ و ادب و صمیمیت شان سرپوش گذاشته اند.