وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی:

وظیفه ما ایجاد توامان رونق و نشاط در عرصه فرهنگ و هنر است

گیلان نوا؛ وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: وظیفه ما علاوه بر ایجاد رونق در عرصه فرهنگ و هنر، ایجاد نشاط است آنگونه که کمترین خدشه‌ای به حوزه ارزشها و هنجارها وارد نشود.

محمد مهدی اسماعیلی روز جمعه در جریان سفر یک روزه خود به گیلان در دیدار با نماینده ولی فقیه در این استان و امام جمعه رشت افزود : کار ما در عرصه فرهنگ و هنر فعالیت بر لبه تیغ و بسیار حساس است اندک انحرافی در هر کاری در این عرصه مسائلی ایجاد می شود.

وی عنوان کرد: امسال وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی ابلاغ شاخصه های ارتقای فرهنگ عمومی را به تمامی نهادهای فرهنگی زیر مجموعه این وزارتخانه ابلاغ و ارسال کرده است و بدنبال تغییر شاخص های فرهنگی به سمت و سوی الگوهای اسلامی و ملی هستیم.

وی تصریح کرد: در مجموعه فعالیت‌های فرهنگی چند موضوع برای ما مساله است سال گذشته بعد از فتنه تمام تلاش دشمن این بود که از فعالیت‌های فرهنگی و هنری در قالب عناوینی مانند اعتراض، اعتصاب، تحریم جلوگیری کند این مسئله فراتر از تحریم بلکه تهدید بود.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی عنوان کرد : به لطف خدا بهترین بهار فرهنگ و هنر را در سه ماه گذشته داشتیم چنانکه در نمایشگاه کتاب بیش از هفت میلیون نفر بازدید کننده داشتیم و در بسیاری از حوزه های فرهنگی رکوردها زده شد و توانستیم فضای امیدوار کننده‌ای را ایجاد کرده و در کنار آن به سمت ترویج ارزش‌های انقلابی و دینی حرکت کنیم.
وی با اشاره به برگزاری مراسمی همانند گرامیداشت یادو خاطره شهدا گفت: هیچ چیز جز زبان هنر نمی‌تواند این آیین‌ها را زنده نگه دارد در آیین بزرگداشت شهدای استانهای مختلف تهیه بسته های فرهنگی مانند سمفونی ارکستر، چاپ رایگان کتاب و اجرای تئاتر برعهده ادارات کل ارشاد و فرهنگ اسلامی استانها خواهد بود.

وی گفت: در حوزه حجاب و عفاف هم دولت تلاش شد لایحه مربوطه در مجلس به سرانجام برسد که به علت منع قانونی میسر نشد اما در مجلس شورای نمایندگانی حضور دارند که بسیاری از دغدغه های موجود را در نظر خواهند گرفت و دولت بنا دارد از حداکثر ظرفیت خود در این موضوع بهره گیرد.

وی افزود: در حوزه فرهنگ عمومی هم امسال کار مهمی که انجام شد اختصاص یک درصد از بودجه برای انجام سندهای مهندسی و فرهنگی استانها است که طبق مصوبات این شورا این بودجه به تدریج در اختیار استانها قرار خواهد گرفت و این نگرانی که مصوبات ضمانت اجرایی ندارند برطرف خواهد شد.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی عنوان کرد: این مهم با کمک مجلس انجام شد و به موجب بندی که در تبصره ۹ بودجه اضافه شده بانکها و شرکتهای دولتی موظف هستند در حوزه فرهنگ و هنر و مطابق با نظام نامه این کارگروه زیر نظر فرهنگ و ارشاد یک درصد از بودجه خود به این موضوع اختصاص دهند.

وی تاکید کرد: این موضوع انقلاب جدیدی در حوزه بودجه های فرهنگی است که این پول با دقت جهت تقویت جریان فرهنگی هدایت شود.

وی اضافه کرد: قرار نیست دولت تصدی‌گری حوزه فرهنگی را داشته باشد بلکه وظیفه دولت نظارت و تسهیل‌گری است.

 

رسانه‌ها بهترین میدان داران تبلیغ تفکر ایرانی اسلامی هستند

نماینده ولی فقیه و امام جمعه رشت هم در این دیدار گفت: رسانه‌های نوشتاری، گفتاری و تصویری بهترین‌میدان‌داران تبلیغ نظام و اسلام هستند و باید منعکس کننده تفکر ایرانی و اسلامی باشند.

آیت الله رسول فلاحتی با اشاره سفر اخیر رئیس جمهور کشورمان به کشورهای آفریقایی گفت: ما حدود ۱.۵ دهه از کشورهایی غربی و کشورهایی مانند چین، روسیه و ترکیه که با این کشورها ارتباط سیاسی، اقتصادی و فرهنگی دارند، غفلت کردیم.

وی تصریح کرد: وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی نیاز به تغییر و تحول زیربنایی داشت و از زمان تشکیل تاکنون فراز و نشیب های متعددی را سپری کرده است لذا نیاز است در این مسیر ریل گذاری دوباره و صحیحی انجام شود.

وی گفت: در عرصه های مدیریتی نیز باید از نیروهای جوان، دلسوخته وفداکار این مرز و بوم و به تعبیری مجاهد استفاده کرد. جهاد فقط حضور در منطقه جنگی نیست بلکه جهاد عملی است که از طریق آن دشمن را از میدان خارج کند.

وی با تاکید بر اینکه میدان جهاد همواره برای فعالیت باز است، افزود: بطور مثال مقاله نویسی که برای دور کردن توطئه دشمن نگارش می کند این تلاش او مجاهدت است.

امام جمعه رشت با اشاره به استقبال مردم از جشنواره فیلم فجر گفت: این بدین مفهوم است که مردم ارزشی و انقلابی ما بدنبال اقدامات فرهنگی از این دست هستند و جامعه نیازمند این فعالیت ها و خوراک فرهنگی مناسب است.

وی با اشاره به نامه امیرالمومنین علی (ع) به مالک اشتر تصریح کرد: در مدیریت‌های ریشه‌ای و اساسی باید انسان‌های باشند که چند ویژگی خاص داشته باشند جهادی عمل کنند خوش ذوق ودارای ایده و خلاق بوده و عزم و اراده ای مستحکم داشته و خوشنام باشند.

وی افزود: در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی هم باید ساختاری اندیشه ورز داشته باشید که ایده پرداز باشند.

آیت الله فلاحتی با اشاره به مبلغان مذهبی که در گذشته به خارج از کشور سفر کردند و توانستند بر روی مردمان این مناطق اثرگذار باشند، گفت: هنرمند ایرانی که ایرانیت را باور داشته باشد و مسلمان باشد باید در این عرصه ورود پیدا کند متأسفانه برخی از هنرمندان ما دلداده ایران نیستند.

وزیر فرهنگ‌و ارشاد اسلامی در سفر یکروزه خود پس از دیدار با نماینده ولی فقیه در گیلان در اختتامیه هفتمین جشنواره ملی طنز و رسانه گرامیداشت مرحوم کیومرث صابری فومنی شرکت کرد.