این چه وام قرض الحسنه ای است که قراردادش مثل ترکمانچای است؟

گیلان نوا، در «طرح مهربانی» چند بانک دولتی مدت‌هاست با تبلیغات عجیب و غریبی که از در و دیوار شهر بالا می‌رود یا در ساعات پربازدید برنامه‌های تلویزیونی پشت سرهم پخش می‌شود؛ مردم را دعوت به دریافت وام قرض‌الحسنه با کارمزد ۴ درصد می‌کنند.

در «طرح مهربانی» چند بانک دولتی مدت‌هاست با تبلیغات عجیب و غریبی که از در و دیوار شهر بالا می‌رود یا در ساعات پربازدید برنامه‌های تلویزیونی پشت سرهم پخش می‌شود؛ مردم را دعوت به دریافت وام قرض‌الحسنه با کارمزد ۴ درصد می‌کنند.

اول از همه باید بگوییم که این وام همین‌طوری به کسی داده نمی‌شود. بانک‌ها از متقاضیان پول می‌گیرند و به تناسب مدت زمانی که پول آنها در حساب‌شان مانده وام می‌دهند. در واقع، بانک‌ها از مردم یک پولی را «قرض» می‌گیرند، از یک تا ١٨ ماه به صورت متغیر این پول را نزد خود نگه می‌دارند و تا سقف ٣٠٠ میلیون تومان وام قرض‌الحسنه می‌دهند!
مطابق این ماشین‌حساب، اگر ۵۰۰ میلیون تومان را به مدت ١٨ ماه در یک بانک دولتی سپرده‌گذاری کنید، بعد از یک سال و نیم بانک به شما ٣٠٠ میلیون وام می‌دهد! گذشته از اینکه در این یک سال و نیم پولی که شما در بانک گذاشته‌اید با تورم موجود چه بلایی سرش می‌آید و آیا از ارزش آن کاسته می‌شود یا خیر، این را هم باید بگوییم که ٣٧ میلیون تومان در مجموع اقساط ۶٠ ماهه این وام ٣٠٠ میلیون تومان به عنوان کارمزد از شما دریافت می‌شود!