استاندار گیلان:

هیچ عذری در مقاوم سازی نکردن ساختمان‌ها پذیرفته نیست

گیلان نوا؛ استاندار گیلان حفظ امنیت مردم در جهات گوناگون را یک اصل مهم برای مسئولان دانست و گفت: در ساخت و سازها باید از دانش روز بهره‌ گرفت و هیچ عذری در خصوص مقاوم‌سازی نکردن ساختمان‌ها و منازل در استان پذیرفته نیست.

اسدالله عباسی امروز در همایش بسیج مهندسین کشور، با بیان اینکه رعایت اصول کاری و تعهد کاری اصلی مهم در پیشبرد اهداف نظام مقدس جمهوری اسلامی است، اظهار کرد: اگر در نظام مهندسی، علمی، فرهنگی و اجتماعی به اصول کاری توجه شده و تعهد کافی وجود داشته باشد، بسیاری از مشکلات رفع خواهد شد.

وی با اشاره به فوت چندین هزار نفر از هموطنان در زلزله فجیع رودبار در سال ۶۹ که امروز سالروز آن فاجعه دردناک است، گفت: اگر در آن دوران ساخت و سازها براساس تخصص و سبک معماری نوین و دقیق بود، شاهد فاجعه زلزله رودبار در کشور نبودیم.

استاندار گیلان با تاکید بر لزوم توجه به مقاوم سازی منازل روستایی در کشور افزود: در سال ۱۳۸۰ اقدام بنیاد مسکن در مقاوم سازی منازل روستایی اقدامی بسیار خوب بود که به دلایلی این طرح متوقف شد.

عباسی با انتقاد از منفعت طلبی عده‌ای در ساخت و ساز واحدهای مسکونی و تجاری در گیلان تصریح کرد: از نظام مهندسی درخواست دارم تمامی ساخت و سازها باید براساس دانش روز و مهندسی نوین باشد و لذا کسانی که برای مسائل مالی انسانیت را زیر پا گذاشتند باید پاسخگو مردم و پروردگار باشند.

وی با بیان اینکه در طرح مسکن ملی بافت‌های فرسوده باید به طور کامل ترمیم و بازسازی شوند، گفت: براساس برنامه راهبردی دولت سیزدهم و در طرح مسکن ملی بافت‌های فرسوده و روستایی ترمیم شده و در ساخت و سازها باید از شیوه سنتی به سمت شیوه نوین حرکت کنیم.

استاندار گیلان ادامه داد: طبق برنامه راهبردی دولت سیزدهم باید ۹۰ هزار مسکن در طی چهار سال در گیلان ساخته شود ولی از نظر تراکم و زمین با محدودیت هایی مواجه هستیم؛ با این شرایط و با تلاش‌های انجام شده این مشکل به نحوی حل شده است.

وی، گیلان را یکی‌ از پر حادثه ترین استان‌های کشور دانست و بیان کرد: گیلان در بحث حوادث طبیعی دارای شرایط سختی است؛ از این رو بناهای احداث شده در این استان باید دارای استحکام کافی برای مقابله با این بلایا باشد و این نکته بسیار مهمی است.