استعداد گیلانی در سوئد

قهرمانی مربی سپیدرودی در لیگ فوتبال اروپایی

نوغانی سرمربی گیلانی تیم جوانان باکاتورپ سوئد است که اخیرا موفق شد با یک تیم جوان در سوئد به قهرمانی رسید.

 

مهرزاد نوغانی پیشکسوت باشگاه سپیدرود رشت، ۳۵ سال است که در کشور سوئد زندگی می‌کند و پس از دوران فوتبال خود در ایران به سوئد مهاجرت کرد، وی سابقه بازی در باشگاه سپیدرود رشت را در کارنامه خود دارد و در سال ۶۸ به کشور سوئد مهاجرت کرد.

هواداران قدیمی سپیدرود خوب به خاطر دارند که نوغانی در دیدار خاطره‌انگیز سپیدرود رشت و پرسپولیس در سال ۱۳۵۹ با ستاره‌هایی نظیر محمد پنجعلی، علی پروین، محمد مایلی‌کهن، ذوالفقارنسب، محمد دادکان، حمید درخشان، صفر ایرانپاک و محمود خوردبین مقابل این تیم قرار گرفتند و با نتیجه یک بر صفر پرسپولیس را با تمام ستاره‌هایش شکست دادند.

 

در آن دیدار خاطره‌انگیز تیم سپیدرود هم با بزرگانی هچون مهرداد هوشنگی و حسن بهلول، محمد احمدپور، مهرزاد نوغانی و رسول حقدوست در این مسابقه به میدان رفتند و در استادیوم عضدی رشت جا برای سوزن انداختن نبود.

با مهرزاد نوغانی پیشکسوت فوتبال گیلان و باشگاه سپیدرود که این روزها لیگ سوئد مشغول مربی‌گری است و توانسته تیمی جوان را به مقام قهرمانی لیگ جوانان در سوئد برساند گفت‌وگویی داشتیم.

او از اینکه چندین ماه با این تیم در حال تلاش هست تا به موفقیت برسند می‌گوید: تلاش‌های زیادی در طول بیش از ۹ ماه گذشته داشتیم تا بتوانیم در مسابقات جوانان استان گوتنبرگ و با یک بازی کمتر در مقابل حریفان پرتلاش به قهرمانی برسیم.

مهرزاد نوغانی با اشاره به بازیکنان با استعداد تیمش می‌گوید: همه بازیکنان تیم نقش زیادی در قهرمانی این تیم در لیگ جوانان داشتند و یکی از بازیکنان من امسال جذب یکی از تیم‌های لیگ برتری سوئد به نام هاکن شده است.

این پیشکسوت فوتبال گیلان با اشاره به حضور در این تیم جوان می‌گوید: من امسال با درخواست باشگاه باکاتورپ سرمربی تیم شدم، این مسابقات در سطح جوانان بود که در ۲ دسته شرکت کردیم که در اولین دسته به مقام قهرمانی رسیدیم.

 

پیشکسوت باشگاه سپیدرود با اشاره به سطح فوتبال جوانان می‌گوید که فوتبال اینجا از اهمیت بالایی برخوردار است و جوانان در سه دسته ۱-۲-۳ و لیگ برتری بازی می‌کنند که برای بازی در لیگ برتر بازیکنان ۱۹ ساله هستند که بازیکنان من ۱۶ و ۱۷ و ۱۸ ساله هستند و سال آینده به احتمال زیاد در لیگ بالاتر بازی خواهیم کرد.

مهرزاد نوغانی با بیان اینکه در این سری ما در مقابل ۱۹ سال‌ها بازی می‌کنیم، گفت: بازیکنان من از ۱۶ سال تا ۱۸ سال هستند که برای سال آینده خوب می‌شوند و البته باشگاه من بیشتر آینده‌سازی برای نوجوانان و جوانان را هدف گرفته و برای آن‌ها از اهمیت بالایی برخوردار است.

سرمربی جوانان باکاتورپ سوئد با اشاره به اینکه فوتبال یک ورزش خاص است، می‌گوید: با توجه اینکه فوتبال یک ورزش با هیجان و برای دیدن و لذت بردن جوانان و خانواده است اما آنقدر حاشیه در فوتبال و لیگ ایران وجود دارد که زیاد علاقمند به تماشای فوتبال لیگ ایران نیستم.

 

نوغانی با اشاره به تماشای فوتبال ایران می‌گوید اما گه‌گاهی لیگ ایران را از طریق شبکه‌های ایرانی تماشا می‌کنم ولی چون تیم من در هفته سه جلسه تمرین و ۲ مسابقه دارد و خودم هم هفته‌ای ۲ جلسه با پیشکسوتان ایرانی مقیم گوتنبرگ و پیشکسوتان if warta که تیمی از دوران فوتبالی من در سوئد است تمرین می‌کنم فرصت زیادی برای تماشای فوتبال ندارم.

وی برای تمام تیم‌ها و ورزشکاران گیلانی آرزوی موفقیت کرد و ابراز امیدواری کرد که باشگاه سپیدرود به زودی بتواند در جایگاه واقعی خودش در فوتبال ایران قرار بگیرد.