در قرارگاه جوانی جمعیت دانشگاه علوم پزشکی گیلان مطرح شد؛

همه صاحبان اندیشه از ابزارهای موجود برای ترویج فرزندآوری بهره بگیرند

رئیس دانشگاه علوم پزشکی گیلان با اشاره به ورود گیلان به سیاهچاله جمعیتی و همچنین تلاش دشمن در تقلیل جمعیت ایران، گفت: بحران ایجادشده درزمینه‌ی جمعیتی، حمایت‌های خیران و همچنین تلاش‌های اصحاب رسانه را در تبلیغ فرزندآوری و رفع نیازهای دغدغه مندان این حوزه می‌طلبد.

به گزارش گیلان نوا به نقل از دیار میرزا، صبح امروز، نشست هفتگی قرارگاه جوانی جمعیت و حمایت از خانواده دانشگاه علوم پزشکی گیلان با حضور دکتر محمدتقی آشوبی – رئیس دانشگاه علوم پزشکی گیلان، حجت‌الاسلام‌والمسلمین علی اسماعیلی – مسئول نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه علوم پزشکی گیلان، تعدادی از معاونین و مدیران ستادی، دکتر محمود عاطف راد – مدیرکل بیمه سلامت استان، تعدادی از اعضای هیئت‌علمی و تشکل‌های مردم‌نهاد حوزه جمعیت در سالن اجلاس حوزه ریاست برگزار شد.

دکتر محمدتقی آشوبی رئیس دانشگاه علوم پزشکی گیلان در این نشست با اشاره به تصویب طرح دانشگاه علوم پزشکی گیلان در قرارگاه جوانی جمعیت و خانواده استان، اظهار کرد: وضع حقوق با بیمه برای مادران خانه‌دار به‌تناسب فرزندآوری در قرارگاه جوانی جمعیت استان گیلان تصویب و منابع و مصارف آن نیز مشخص‌شده است.

وی با اشاره به اهمیت تبلیغات محیطی و رسانه‌ای در تحقق جوانی جمعیت و حمایت از خانواده، افزود: همه صاحبان اندیشه، اصحاب رسانه، جراید و دست‌اندرکاران رسانه و تبلیغات باید از ابزارهای موجود در جهت ترویج و تبلیغ فرزندآوری، بهره بگیرند.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی گیلان با اشاره به ظرفیت بی‌نظیر خیران در تحقق سیاست‌های نظام سلامت، گفت: امروزه تحقق سیاست‌های نظام در مقوله فرزندآوری و جوانی جمعیت، یک ضرورت حیاتی است، ازاین‌رو همه به‌ویژه خیران باید در این زمینه، مشارکت حداکثری داشته باشند.

دکتر آشوبی با تقدیر از تشکل‌های مردم‌نهاد و خیران سلامت در کمک به تحقق جوان‌سازی جمعیت و فرزندآوری، خاطرنشان کرد: حمایت از زوج‌های جوان، فرزندآوری و تأمین بخشی از هزینه‌های فرزندآوری یکی از فضاها و معبرهایی است که نیاز به حضور فعال و به‌موقع خیران سلامت، نیکوکاران و سخاوتمندان دارد.

وی افزود: فضای آموزشی، درمانی و رفاهی خیرساز، زمانی اثربخش و مثمرثمر است که فرزند، نوجوان و جوانی در جامعه باشد و لذا این مسئله اهمیت توجه خیران سلامت را به موضوع جوانی جمعیت و حمایت از خانواده نشان می‌دهد.

دکتر آشوبی با اشاره به تلاش دشمن در کاهش زادآوری و تقلیل جمعیت در ایران، خاطرنشان کرد: وقتی برخی کشورهای معاند برای کاهش جمعیت در ایران همگرا شده است، انسجام و تلاش همه‌جانبه در تبلیغ، حمایت و رفع نیازمندی‌های حوزه جمعیتی، حایز اهمیت است.

حجت‌الاسلام‌والمسلمین علی اسماعیلی مسئول نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه علوم پزشکی گیلان نیز در این نشست با اشاره به تاکیدات اسلام به بنیان خانواده، اظهار کرد: هدف از ایجاد قرارگاه جوانی جمعیت، تشکیل و گرم شدن کانون خانواده بوده و این مهم از سوی خداوند متعال یک موهبت و نعمت است.

وی هدف از تشکیل خانواده و زوجیت را مودت و محبت برشمرد و افزود: قرآن، انبیاء و ائمه اطهار توجه ویژه‌ای به تشکیل خانواده و فرزند آوری داشتند که بیانگر اهمیت جایگاه خانواده، محبت و دوستی و فرزند آوری است.

گفتنی است در این نشست، تعدادی از معاونین دانشگاه، مدیران و متولیان حوزه جمعیت و خانواده، گزارشی از اقدامات، برنامه‌ها، موانع و همچنین راهکارهای متناسب برای تحقق جوانی جمعیت و خانواده ارائه کردند.