در مراسم احیای شب نوزدهم ماه مبارک رمضان؛

آیت‌الله رمضانی:حجاب محدودیت است ولی این محدودیت انسان را حفظ می‌کند

رمضانی با اشاره به اینکه محدودیت، مصونیت می‌آورد و انسان را حفظ می‌کند، اظهار کرد: اگر انسان هر طوری که دلش بخواهد عمل کند، نمی‌تواند رشد کند؛ پس برای رشد باید محدودیت و واجب الهی را جدی بگیرد.

آیت‌الله «رضا رمضانی» شامگاه یکشنبه، ۲۰ فروردین ۱۴۰۲ در مراسم احیای شب نوزدهم ماه مبارک رمضان که در مسجد صفی رشت برگزار شد، اظهار کرد: نقش همه انبیای الهی، نقش تعلیمی و تربیتی بود و به دنبال این بودند که انسان‌ها را با عالم متناسب با شأن آن‌ها آشنا کنند.

نماینده مردم گیلان در مجلس خبرگان رهبری با بیان اینکه تلاش همه انبیای الهی این بود که انسان‌ها خود را بشناسند، تصریح کرد: یکی از مشکلات بزرگ جامعه بشری، جهل نسبت به خود است که این جهل و نادانی به جامعه هم سرایت می‌کند.

وی با اشاره به اینکه جامعه‌ای که در مسیر نادانی باشد، به دانایی نمی‌رسد چه برسد به دارایی، افزود: انبیا آمدند تا انسان را به دارایی برسانند.

آیت‌الله رمضانی خاطرنشان کرد: تا وقتی انسان دنیا و آخرت و خودش را نشناسد، قدم از قدم برنمی‌دارد؛ انسان‌ها نباید در عالم حسی بمانند بلکه باید عبور کرده و به عالم عقلی و شهودی برسند.

دبیرکل مجمع جهانی اهل بیت (ع) با تاکید بر اینکه در قرآن کریم آمده که انسان را در بهترین شکل قرار دادیم و همه امکانات نیز در اختیارش است، بیان کرد: برنامه‌های رشد انسان، او را محدود می‌کند؛ ما در برابر غیبت، تهمت و همچنین دیدن، شنیدن، خوردن و آشامیدنِ هر چیزی، مجاز نیستیم و محدودیت داریم.

وی با اشاره به اینکه محدودیت، مصونیت می‌آورد و انسان را حفظ می‌کند، اظهار کرد: اگر انسان هر طوری که دلش بخواهد عمل کند، نمی‌تواند رشد کند؛ پس برای رشد باید محدودیت و واجب الهی را جدی بگیرد.

آیت‌الله رمضانی به وقایع اخیر و مسئله حجاب اشاره کرد و گفت: حجاب محدودیت است ولی این محدودیت انسان را حفظ می‌کند؛ البته چون عده‌ای از فلسفه آن بی‌خبر هستند گاهی اوقات هنجارشکنی و ساختارشکنی می‌کنند.

نماینده مردم گیلان در مجلس خبرگان رهبری به مقوله آزادی و مطالب بیان شده پیرامون آن اشاره کرد و متذکر شد: وقتی صحبت از آزادی می‌شود، این آزادی باید در جایگاه و شأن انسان باشد، پس انسان باید برای رسیدن به آزادی، برخی محدودیت‌ها را بپذیرد.

وی اضافه کرد: اینکه یک نفر لباسش را در می‌آورد و می‌گوید می‌خواهم آزاد باشم، این هم بر خلاف عقل و هم بر خلاف فطرت است؛ متاسفانه برخی‌ها پشت صحنه را نمی‌دانند.

آیت‌الله رمضانی در ادامه، مسلمان شدن یک دختر ژاپنی را مورد اشاره قرار داد و گفت: این دختر ژاپنی وقتی آیات مربوط به حجاب و جایگاه و عظمت زن در قرآن را می‌شنود با تمام وجودش اسلام را می‌پذیرد و قبول می‌کند.

دبیرکل مجمع جهانی اهل بیت (ع) با بیان اینکه ۳۰۰ آیه در رابطه با زن در قرآن کریم قرار دارد، افزود: معرفی الگوهای زن، قهرمان بودن زن در عرصه‌های تربیتی، نام یک سوره به نام زنان و برابری جایگاه و مقام مرد و زن از دیگر حقایق نگاه اسلام و قرآن به بانوان و زنان است.

وی اظهار کرد: همه بایدها و نبایدهای دین بر اساس حکمت و برای رشد انسان‌ها است.

آیت‌الله رمضانی در ادامه با اشاره به اینکه خداوند متعال در شب‌های قدر، فرصت گرانبهایی در اختیار انسان قرار داده است، تاکید کرد: ماه رمضان بازدارندگی دارد و در این ایام، شیطان دست و پایش بسته شده است.

نماینده مردم گیلان در مجلس خبرگان رهبری تصریح کرد: انسان وقتی تقید به احکام داشته باشد، شیطان به همان اندازه فاصله می‌گیرد.

وی به فضیلت ختم قرآن کریم به ویژه در ماه مبارک رمضان اشاره کرد و گفت: البته اگر کسی نتوانست ختم قرآن داشته باشد، حتی اگر یک آیه هم بخواند ارزشمند است؛ گاهی یک آیه، پاسخ هزاران سؤال انسان خواهد بود.

آیت‌الله رمضانی با بیان اینکه شب نوزدهم شب مقدرات، شب بیست و یکم شب تأیید و شب بیست و سوم شب امضاء است، خاطرنشان کرد: نَفسِ انسان در شب‌های قدر جلاء می‌یابد.

دبیرکل مجمع جهانی اهل بیت (ع) با اشاره به اینکه شب قدر، بالاتر از هزار ماه است، اذعان کرد: در شب‌های قدر، خداوند فرشتگان را مأمور می‌کند که به استقبال انسان‌های اهل سلام بیایند.