وداعی تلخ با سرسبزی گیلان؛

شیروانی‌های قرمز رنگ و زمین‌هایی که دیگر سبز نیست!

گیلان نوا؛ “یک هکتار زمین کشاورزی به فروش می‌رسد، فروش ویلای نیمه آماده با مجوز، فروش ۵۰۰ متر زمین با کاربری مسکونی، فروش زمین شالیزار با قیمت مناسب” این‌ها بخشی از حجم عظیم پلاکاردهایی است که با ورود به استان گیلان با آن‌ها مواجه می‌شوید.

“یک هکتار زمین کشاورزی به فروش می‌رسد، فروش ویلای نیمه آماده با مجوز، فروش ۵۰۰ متر زمین با کاربری مسکونی، فروش زمین شالیزار با قیمت مناسب” این‌ها بخشی از حجم عظیم پلاکاردهایی است که با ورود به استان گیلان با آن‌ها مواجه می‌شوید.

 

اگر در گذشته با گذر از کنار روستاهای سرسبز استان گیلان تعداد زیادی زن و مرد مشغول کاشت یا برداشت برنج در زمین‌های کشاورزی به چشم می‌آمد، اکنون این شیروانی‌های خوش رنگ و لعاب قرمز و نارنجی هستند که هر چند متر یک‌بار دیده می‌شوند.

 

فروش تیرآهن، سیمان، بلوک، رنگ و سایر مصالح ساختانی رونق فراوانی گرفته و از هر چند مغازه کنار جاده و داخل روستا یکی به فروش این قبیل اقلام می‌پردازد.

 

بی تردید این روند پر شتاب تغییر کاربری زمین‌های کشاورزی اعم از برنج و چای در یکی از حاصلخیزترین استان‌های کشور آسیب‌های اقتصادی و زیست محیطی فراوانی به همراه خواهد داشت که دود آن در آینده‌ای نزدیک به چشم مردم خواهد رفت.