فرمانده یگان حفاظت منابع طبیعی گیلان خبر داد

رفع تصرف ۷۷ هکتاری از اراضی ساحلی گیلان

گیلان نوا؛ فرمانده یگان حفاظت منابع طبیعی گیلان، از آزادی سازی ۹۸ درصدی حریم ۶۰ متری ساحل استان خبر داد و گفت: سال گذشته ۱۷۷ فقره عملیات رفع تصرف را انجام دادیم و ۷۷ هکتار از اراضی ساحلی را آزاد کردیم.

سرهنگ محمد قربانی لرد با بیان اینکه سازمان منابع طبیعی و آبخیزداری وظیفه مهم و سنگین حفاظت از اراضی ملی را بر عهده دارد، اظهار کرد: این ماموریت به یگان حفاظت واگذار شده تا حراست و حفاظت از میراث ملی و منابع طبیعی را انجام دهیم.

وی با اشاره به فعالیت یگان حفاظت اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان گیلان از سال ۸۴، عنوان کرد: نیروهای یگان حفاظت منابع طبیعی شبانه روزی آماده حفاظت از انفال هستند.

فرمانده یگان حفاظت اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری گیلان از راه اندازی گشت های ۲۴ ساعته در سطح اراضی ملی استان خبر داد و گفت: عرصه های منابع طبیعی استان را به ۳۲۲ بلوک تقسیم کردیم و حفاظت و حراست از عرصه ها را انجام می دهیم.

قربانی لرد، پیشگیری و مقابله با هرگونه تصرف در عرصه های ملی، برخورد با قطع و قاچاق درختان و اشجار جنگلی، پیشگیری و مقابله با حریق های احتمالی در جنگل ها و مراتع و مقابله با دامداری غیر مجاز را از جمله ماموریت های یگان حفاظت در استان گیلان دانست.

وی رویکرد یگان حفاظت سازمان منابع طبیعی و آبخیزداری در برنامه هفتم را مردمی سازی دانست و بیان کرد: امر حفاظت از انفال یک امر مردمی بوده و مادامی که مردم در کنار نیروهای حفاظتی نباشند، موفقی حاصل نمی شود.

فرمانده یگان حفاظت منابع طبیعی گیلان فرهنگ سازی و هوشمندسازی را دو رویکرد دیگر حفاظتی در برنامه هفتم دانست و متذکر شد: نیازمند تجهیز یگان حفاظت به دستگاه های به روز الکترونیکی به ویژه مانیتورینگ هستیم تا عرصه ها در لحظه پایش و رصد شود.

قربانی لرد، همچنین بر تقویت تجهیزات و ادوات انفرادی و خودرویی یگان حفاظت به ویژه در زمان وقوع حریق جنگل ها تاکید کرد و افزود: سال گذشته در قالب تبصره یک ماده ۵۵ قانون حفاظت و بهره برداری از جنگل ها و مراتع، حدود ۲۱۳۸ فقره رفع تصرف در عرصه های ملی استان انجام شد.

وی از رفع تصرف ۴۶۴ هکتاری اراضی ملی و خلع ید افراد سودجو طی سال گذشته خبر داد و اضافه کرد: در سال جدید نیز ۵۳۳ فقره عملیات رفع تصرف به مساحت ۱۲۸ هکتار انجام شده است.

فرمانده یگان حفاظت منابع طبیعی گیلان با بیان اینکه در حوزه ساحل نیز به دنبال رستور رئیس جمهور مبنی از آزادسازی حریم ۶۰ متری دریا ۹۸ درصد آزادسازی انجام شده است، خاطرنشان کرد: گیلان ۲۸۲ کیلومتر نوار ساحلی به مساحت ۶۵ هزار هکتار دارد که طی سال گذشته ۱۷۷ فقره عملیات رفع تصرف را انجام دادیم و ۷۷ هکتار از اراضی ساحلی را آزاد کردیم.