دیداری برای پیشرفت و توسعه کتابخوانی استان

دیدار مدیرکل کتابخانه های عمومی استان گیلان و رئیس دانشگاه آزاد اسلامی

دکتر محمد دوستدار، رئیس دانشگاه ازاد اسلامی استان گیلان در دیدار با مدیرکل کتابخانه های عمومی استان با تشکر از اقدامات کتابخانه های عمومی در راستای ترویج فرهنگ مطالعه در بین اقشار و گروه های مختلف مردم، این فعالیت ها را در راستای اهداف دانشگاه آزاد طبق منویات رهبری عنوان کرد و گفت: دانشگاه آزاد می تواند زمینه ساز بستر نهضت کتابخوانی در استان گیلان باشد.

دانشگاه آزاد اسلامی می تواند زمینه ساز بستر نهضت کتابخوانی در استان گیلان باشد

به گزارش گیلان نوا و به نقل از  روابط عمومی اداره کل کتابخانه های عمومی استان گیلان، یاسر تقوی، مدیرکل کتابخانه های عمومی استان گیلان امروز شنبه (۹ اردیبهشت) با حضور در دانشگاه آزاد اسلامی استان گیلان با دکتر محمد دوستار، رئیس این دانشگاه دیدار کرد.
تقوی: کتابخانه مرکزی رشت کارگاه بزرگ فرهنگی در استان گیلان خواهد بود
مدیرکل کتابخانه های عمومی استان گیلان در این دیدار که با همراهی کارشناسان این مجموعه صورت پذیرفت ضمن ارائه گزارشی از وضعیت شاخص های مختلف مطالعاتی در استان گیلان با اشاره به توصیه های جدی رهبر معظم انقلاب در حوزه کتاب و کتابخوانی گفت: ایشان همواره یکی از مولفه های اصلی رسیدن به جامعه پویا و آگاه را رشد سواد با محوریت مطالعه کتاب های مفید دانستند و نقش دستگاه های فرهنگی و دانشگاه ها را در این خصوص یادآور شدند.
یاسر تقوی همچنین رویکرد مشترک کتابخانه های عمومی و دانشگاه ها برای رشد آگاهی ها و تامین نیازهای اطلاعاتی مخاطبین خود بویژه دانشجویان را مورد تاکید قرار داد و با بیان اینکه همکاری دو مجموعه می تواند در این حوزه اثرگذار باشد، بر هرگونه همکاری در این راستا تاکید کرد.
تقوی در بخش دیگری از صحبت های خود به وضعیت سرانه فضای مطالعاتی در استان گیلان، خصوصا شهر رشت پرداخت و با بیان اینکه امروز ۸۵ باب کتابخانه عمومی در سراسر استان وظیفه رفع نیازهای مطالعاتی مخاطبین را عهده دار هستند، سهم ناچیز شهر رشت در این حوزه را نگران کننده ارزیابی کرد.
وی اضافه کرد: با توجه به اینکه سرانه فضای مطالعاتی در شهر رشت با میزان و استانداردهای مشابه داخلی همسویی ندارد، این امر موجب کاهش دیگر شاخص های مطالعه نیز شده و میزان منابع موجود در کتابخانه ها، امانت و بهره مندی از فضاهای جنبی کتابخانه را تحت تاثیر قرار داده است.
مدیرکل کتابخانه های عمومی استان همچنین به آخرین وضعیت پروژه کتابخانه مرکزی رشت نیز اشاره کرد و با بیان اینکه این مرکز فرهنگی امروز ۹۵ درصد پیشرفت فیزیکی دارد، بهره برداری از آن را موجب رشد سرانه فضای مطالعاتی شهر رشت به میزبان ۲۵ درصد عنوان کرد.
یاسر تقوی کارکرد۴۸ گانه کتابخانه مرکزی را یکی از مهمترین شاخصه های آن عنوان کرد و گفت: بهره برداری کامل بزرگترین کتابخانه عمومی شمال کشور آن را به کارگاه بزرگ فرهنگی در مرکز استان گیلان تبدیل کرده و مشتقان فعالیت های فرهنگی را به خود جلب خواهد کرد.
تقوی در پایان صحبت های خود برگزاری برنامه های فرهنگی مشترک در راستای توسعه امر کتابخوانی و گسترش امر مهم جهاد تبیین را از اهداف مهم کتابخانه های عمومی در همکاری با دانشگاه های استان بویژه دانشگاه آزاد اسلامی برشمرد و اعتبار بخشی به عضویت در کتابخانه در راستای این همکاری را یکی از برنامه های آتی این مجموعه دانست.
رئیس دانشگاه آزاد اسلامی استان گیلان نیز در این دیدار با تشکر از اقدامات کتابخانه های عمومی استان در راستای ترویج فرهنگ مطالعه در بین اقشار و گروه های مختلف مردم، این فعالیت ها را در استای اهداف دانشگاه آزاد طبق منویات رهبری عنوان کرد.
محمد دوستار به دغدغه های خود ناشی از عدم گرایش جوانان به امر کتابخوانی اشاره کرد و یکی از دلایل مهم این معضل را نبود زیرساخت های جدید و روزآمد مطالعه عنوان کرد و افزود: تامین زیرساخت های کتابخانه ای امری مهم و کلان بوده و مسئولین ارشد استان باید در این حوزه به کمک مجموعه کتابخانه ها آمده و  در کنار آن قرار گیرند.
دوستار تشکیل اتاق فکر و ایده پردازی برای شناسایی مشکلات حوزه مطالعه و نیازسنجی و ایده پردازی در این بستر را از دیگر پیشنهادات خود برای رفع بخش دیگری از مشکلات کتابخانه ها برشمرد و گفت: دانشگاه می تواند زمینه ساز بستر نهضت کتابخوانی در استان گیلان باشد.
وی در پایان توسعه امر کتابخوانی در میان اقشار مختلف مردم از جمله زنان خانه دار و ورود کتابخانه ها به درون خانواده ها و ترویج فرهنگ مطالعه از درون خانه ها را در گسترش این امر، مهم و اثربخش عنوان کرد.

گفتنی است همکاری های بیشتر در زمینه برگزاری محافل کتابخوانی، نشست های علمی، نقد، رونمایی و بررسی کتاب، برگزاری محافل قرآنی با حضور و نقش آفرینی دانشجویان و اساتید دانشگاه و تبلیغات دوازدهمین دوره جشنواره کتابخوانی رضوی و نیز انعقاد تفاهم نامه همکاری های مشترک در آینده نزدیک از دیگر محورهای نشست مدیرکل کتابخانه های عمومی استان با رئیس دانشگاه آزاد اسلامی گیلان بود.