تصویربرداری از یک قلاده خرس قهوه ای در گیلان

گیلان نوا؛ مدیرکل حفاظت محیط زیست استان گیلان از تصویر برداری یک قلاده خرس قهوه ای در منطقه شکار ممنوع اشکورات شهرستان رودسر واقع در شرق استان خبر داد.

به گزارش روز سه شنبه روابط عمومی و امور رسانه اداره‌کل حفاظت محیط زیست گیلان، حمزه عشوری گفت: ماموران یگان حفاظت محیط زیست پاسگاه محیط بانی اشکورات رودسر با نصب دوربین تله ای در مناطق شکار ممنوع این منطقه موفق به ثبت و تصویر برداری از یک قلاده خرس قهوه ای شدند.
وی افزود :خرس قهوه‌ای در حالت عادی در شب فعالیت می‌کند؛ در تابستان بیش از ۱۸۰ کیلوگرم چربی ذخیره می‌کند که باعث می‌شود در طول زمستان مقاومت لازم را داشته باشد، با این این وجود آن‌ها زمستان‌خواب نیستند و به آسانی بیدار می‌شوند.
عشوری گفت : با توجه به اینکه جمعیت خرس‌ها درایران کاهش داشته واین حیوان ترجیح می دهد از انسان ها فاصله بگیرد از مردم بویژه روستائیان انتظار می رود در حفظ این گونه جانوری همکاری بیشتری داشته باشند.
خرس قهوه‌ای با (نام علمی: (Ursus arctos) گونه‌ای خرس بزرگ‌جثه و درشت‌اندام است که در بسیاری از مناطق آمریکای شمالی و شمال اورآسیا پراکنده‌است.
زیستگاه‌های اصلی خرس قهوه‌ای، عموما مناطق جنگلی خزری، جنگل‌های ارسباران و زاگرس، علفزارهای مرتفع کوهستانی نزدیک به جنگل و دره‌های پائین‌دست جنگل است. پراکندگی این حیوان در ایران، از شمال خراسان تا استان‌های گلستان، سمنان، مازندران، تهران، گیلان، چهارمحال و بختیاری، قزوین، زنجان، آذربایجان، کردستان، لرستان، کرمانشاه و استان‌های فارس و خوزستان است. خرس‌های قهوه‌ای در اواخر تابستان و پائیز، معمولا در مناطق پائین‌دست جنگل یا دره‌هایی که میوه‌های وحشی در آنها یافت می‌شود، مشاهده می شود.