بازدید میدانی استاندار گیلان از روند جمع آوری رسوب از کانال مجتمع بندری انزلی

استاندار گیلان در نشست بررسی میدانی معضلات و راهکارهای احیای تالاب بین المللی انزلی در قالب قرارگاه جهادی این تالاب در بندرانزلی گفت: کارگروه جهادی برای احیای تالاب انزلی تشکیل شده و باید فعالیت آن عملیاتی استمرار یابد. اسداله عباسی تصریح کرد: باید کار انجام شود ما نظریه و تئوری نمی خواهیم به قدر کافی […]

استاندار گیلان در نشست بررسی میدانی معضلات و راهکارهای احیای تالاب بین المللی انزلی در قالب قرارگاه جهادی این تالاب در بندرانزلی گفت: کارگروه جهادی برای احیای تالاب انزلی تشکیل شده و باید فعالیت آن عملیاتی استمرار یابد.

اسداله عباسی تصریح کرد: باید کار انجام شود ما نظریه و تئوری نمی خواهیم به قدر کافی نظریه های ضد و نقیض ارائه شده و بقدری اصطکاک نظریه بوجود آمد که نتوانستند حتی یک گام بردارند.

وی با تاکید بر اینکه مسئول باید پاسخگو باشد، اظهار کرد: اینک در این جلسه می خواهیم ببینیم بعد از یکسال چه مشکلی رفع شده است؟ باید در زمینه اقداماتی که در دست انجام است اطلاع رسانی شود.

استاندار گیلان همچنین در خصوص اعتبارات مصوب ۲۵ میلیارد تومان برای احیای تالاب هم گفت : ۱۰ میلیارد تومان از این میزان در سال ۱۴۰۰، ۱۰ میلیارد تومان نیز در سال ۱۴۰۱ تخصیص یافته و پنج میلیارد تومان مانده است که این اعتباری بوده که بر اساس درخواست دستگاه ها تخصیص یافته است.

دکتر عباسی با بیان اینکه قرار نیست پول پاشی صورت بگیرد، گفت: دستگاه ها به تناسب مسئولیت از محل اعتبار و بودجه سنواتی خود هزینه کنند و وقتی به جایی رسیدند که در انجام اقدامات با مشکل اعتبار مواجه شدند آن زمان درخواست اعتبار کنند، ما هم حمایت می کنیم.

وی با اشاره به این موضوع که همه مشکلات حوزه تالاب، مالی نیست، تاکید کرد: بخشی از مشکلات، مساله اراده است؛ ما کار و اقدام موثر می خواهیم؛ کار انجام دهید و منابع مورد نیاز هم تامین و پرداخت می شود.

استاندار گیلان با بیان اینکه مشکل تالاب در وهله اول مدیریتی و عدم انسجام و هماهنگی دستگاه های متولی بود نه مالی و آن زمان داشتند تالاب را نابود می کردند، گفت: خوشبختانه امروز این اراده و انسجام برای احیای تالاب انزلی بوجود آمده است و از سال گذشته در دولت سیزدهم در حد بضاعت حرکتی آغاز شد و عواملی که باعث خفگی تالاب شده بود مورد بررسی قرار گرفت.

دکتر عباسی تصریح کرد: منشا موانع پیش رو احیای تالاب انزلی آلودگی است که به چندین دسته تقسیم می شود، نخست آلودگی و فاضلابی بود که از رودخانه های زرجوب و گوهر رود و سایر رودخانه ها استان از جمله رودخانه های صومعه سرا، خمام، بندرانزلی به تالاب سرازیر می شدند.

وی ادامه داد: بخش دوم گیاهان مهاجمی چون سنبل آبی است که باعث خفگی تالاب انزلی می شود و سیر نابودی تالاب را تسریع می کنند؛ نکته سوم هم سرازیر شدن رسوباتی است که از رودخانه ها به تالاب سرازیر و روی هم انباشته می شده و می شود.

وی کاهش آب دریای خزر را مساله دیگری دانست که باعث می شد موج دریا به سمت تالاب حرکت نکند و یک بخش دیگر کرانه اسکله بود که قرار بود از نظر فنی مورد بررسی قرار بگیرد.

وی اضافه کرد: تهدیدات دیگر در خصوص موضوع مورد بررسی، آتش سوزی هایی بود که به عمد یا غیر عمد باعث از بین رفتن تالاب می شد؛ همچنین بحث تصرف غیر مجاز یا ورود به تالاب از طریق اشخاص حقیقی یا حقوقی است که اینها عمده مسائلی گریبانگیر تالاب است و آن را متاثر نموده است.

استاندار گیلان تصریح کرد: با بررسی و کارشناسی انجام شده و توجه به این مباحث تصمیم گرفتیم حرکتی را آغاز کنیم و از سال گذشته در بخش مربوط به آلودگی زندان لاکان از محل اعتبارات سفر برای تصفیه خانه این مجموعه اعتبار گذاشتیم و در شهریور ماه تصفیه خانه افتتاح و جلوی انتقال آلودگی آن به رودخانه و تالاب گرفته شد.

نماینده عالی دولت در گیلان گفت : آلودگی دوم مربوط به فاضلاب مسکن مهر بود که با اختصاص ۴۰ میلیارد تومان اعتبار هم اینک تصفیه خانه آن در حال ساخت است؛ آلودگی بعدی فاضلاب رشت است که کارگاه آن ایجاد و توافقات اولیه انجام شده و شرکت آب و فاضلاب باید در این خصوص گزارش دهد.

عباسی افزود: نکته دیگر رسوباتی است که از طرف رودخانه ها به سمت تالاب سرازیر می شد که بدین منظور قرار شد محیط زیست ضمن اینکه تله های رسوب گیر را تخلیه کند از طریق اقدامات آبخیزداری جلوی ورود رسوب به تالاب را بگیرد و اینک باید گزارش عملکردی خود در این خصوص را ارائه دهند.

وی ادامه داد: در خصوص لایروبی و برداشتن رسوب ها با توجه به مصوباتی که داشتیم اداره کل بنادر استان هم قرار بود اقداماتی در این خصوص انجام دهد.

استاندار گیلان گفت: در بحث تصاحب اراضی تالاب توسط افراد هم بنا بود جهاد کشاورزی و منابع طبیعی حدنگار را مشخص و حدود تالاب را تعیین و سندهای روستاییان را نیز مشخص و تعیین تکلیف کنند.

عباسی تصریح کرد: در بخش آب راهه ها بدلیل رسوب هایی که وجود داشت قایق های کوچک و بزرگ چه سنتی و غیره نمی توانستند تردد کرده و وارد آبراهه ها شوند که بدین منظور قرار شد محیط زیست آب راه های سنتی را بازگشایی کرده تا ممر درآمد قایقرانان سلب نشود و روستاییان و صیادان به راحتی تردد کنند.

وی اظهار کرد: در مسیر تالاب مانعی نمی بینیم باید حرکت شتاب دهنده ای داشته باشیم که تالاب زنده بماند؛ وظایف مشخص است و به اظهار نظرهای پراکنده و حواشی توجه نکنید.

وی تاکید کرد: در این مسیر گشودن آبراهه ها برای تسهیل عبور و مرور صیادان، روستائیان و گردشگران اولویت نخست است و برای این کار یک ماه فرصت دارید.

استاندار گیلان اضافه کرد: با توجه به فرارسیدن ایام سفر در نوروز باید هرچه سریعتر آبراهه های سنتی و قدیمی تالاب انزلی تا یک ماه آینده برای بهره مندی قایقرانان و ذینفعان تالاب و استفاده گردشگران از این موهبت الهی احیا شود.