اولسبلنگاه نمایشی از زیبایی بی‌حد‌وحصر طبیعت

گیلان نوا؛ اولسبلنگاه تحت حفاظت منابع طبیعی است و به همین دلیل فقط اجازه ساخت و ساز خانه‌های چوبی را دارد و برق‌رسانی هم فقط با استفاده از پنل خورشیدی و موتور برق امکان‌پذیر است

اولسبلنگاه نمایشی از زیبایی بی‌حد‌وحصر طبیعت است. بسیاری از طبیعت‌گردها هر سال برای گشت‌و‌گذار در طبیعت بکر اینجا به این منطقه در گیلان سفر می‌کنند. با توجه به اینکه شب‌های اولسبلنگاه آرامش بی‌نظیری دارد، می‌توانید برنامه کمپینگ داشته باشید یا در کلبه‌های چوبی و اقامتگاه‌های محلی بمانید.

روستای اولسبلنگاه که در زبان تالشی به معنی درخت ممرز روی ارتفاع است، یک روستا ییلاقی و زیبا در ارتفاعات کوه‌های تالش در استان گیلان و شهر ماسال است که به دلیل طبیعت دلفریب، آب و هوا بی‌نظیر، خانه‌های چوبی، گله اسب‌های وحشی و حیوانات اهلی، بافت روستایی و مردمان مهمان‌نواز با آداب و رسوم سنتی در بین گردشگران و طبیعت‌گردان پرطرفدار است.

این روستا تحت حفاظت منابع طبیعی است و به همین دلیل فقط اجازه ساخت و ساز خانه‌های چوبی را دارد و برق‌رسانی هم فقط با استفاده از پنل خورشیدی و موتور برق امکان‌پذیر است و برای تامین آب روستا هم از آب چشمه‌های روستا استفاده می‌کنند. همچنین در مسیر رسیدن به این روستا زیبا جاده‌ای مملو از درختان سرسبز و پیچ و تاب خورده است که می‌توانید تا رسیدن به اولسبلنگاه از تماشا این جاده لذت ببرید.

در سفر به این روستا به هیچ عنوان تجربه طبیعت‌گردی را از دست ندهید. این روستا ییلاقی و زیبا علاوه‌بر طبیعت بی‌نظیر و چشم‌انداز زیبا، دیدنی‌های بسیاری دارد که در سفر به آن می‌توانید از دیدن آن‌ها لذت ببرید. از تفریحات روستای اولسبلنگاه می‌توان به پیاده‌روی و قدم زدن در طبیعت و بافت سنتی روستا، تماشا گله اسب‌های وحشی، لذت سوارکاری در طبیعت با اجاره کردن اسب‌های اهلی از مردم روستا و عکاسی از مناظر طبیعی و ارتفاعات تالش اشاره کرد.

در ییلاق اولسبلنگاه به‌غیر از طبیعت‌گردی و تفریحاتی که در روستا می‌توانید انجام دهید، دیدن جاذبه‌های ییلاق اولسبلنگاه است. از دیدنی‌ترین جاهای این روستا که هر گردشگری را به وجد می‌آورد می‌توان به اقیانوس ابری که دریایی از ابرها را می‌توانید تماشا کنید، رودخانه خالکایی که از نیمه جاده اولسبلنگاه می‌توانید این رودخانه را که از قله شاه معلم سرازیر می‌شود مشاهده کنید و خانه‌های چوبی که در مراتع و دشت‌های سرسبز ییلاق قرار دارند اشاره کرد.

سفر به این روستا تمام فصول سال امکان‌پذیر است. اما اگر به دنبال بهترین زمان سفر به ییلاق اولسبلنگاه هستید بهترین زمان در فصل بهار و تابستان به‌‌خصوص در ماه اردیبهشت و بعد از تمام شدن بارش‌های بهاری است. در این ایام می‌توانید طبیعت رویایی و حیرت‌انگیز را تماشا کنید و از آب و هوا معتدل روستا لذت ببرید.

همچنین در فصل پاییز می‌توانید منظره‌ رنگارنگ از برگ‌های خزان را تماشا کنید، اما توجه داشته باشید که در فصل پاییز و زمستان هوا اولسبلنگاه به دلیل قرارگیری در ارتفاعات سرد است، پس حتما لباس گرم و تجهیزات لازم با خود به همراه داشته باشید.

این روستا ییلاقی در ارتفاعات استان گیلان قرار دارد و به همین دلیل آب و هوا روستای اولسبلنگاه به دلیل قرارگیری در منطقه جنگلی و مرتفع در طول روز معتدل و در شب سرد است‌. اگر قصد سفر به این روستا را دارید بهتر است در اواسط بهار تا اواخر تابستان که هوا مناسب‌تر است به اولسبلنگاه بروید.

گیلان، شهرستان ماسال، ۲۵ کیلومتری غرب ماسال