مدیرکل شیلات گیلان خبر داد؛

آب دریای خزر رمز کیفیت ماهیان خاویاری ایران

گیلان نوا؛ مدیرکل شیلات گیلان با اشاره به رشد ۳۰ درصدی تولید ماهیان خاویاری در این استان گفت: آب دریای خزر رمز کیفیت ماهیان خاویاری ایران است.

کوروش خلیلی  اظهار کرد: تولیدات شیلاتی گیلان سهم بسزایی در اشتغال، اقتصاد و توسعه استان دارد.

وی با اشاره به حضور قدرتمند شیلات گیلان در اجلاس بین المللی بزرگداشت روز ملی خاویار افزود: خاویار گیلان در کشور و حتی دنیا برند است و از لحاظ کیفیت حرف برای گفتن دارد.

مدیرکل شیلات گیلان با اشاره به جایگاه برتر این استان در تولید ماهیان خاویاری اضافه کرد: گیلان با رشد ۳۰ درصدی تولید ماهیان خاویاری ازسهم ۱۸ تن خاویار استحصالی جزو چند استان برتر کشور است.

خلیلی با بیان اینکه افزایش صادرات ماهیان خاویاری باعث رونق توسعه آبزی پروری این گونه ارزشمند می‌شود، گفت: در توسعه دریا محور و برنامه هفتم نقش توسعه آبزی پروری در دریا و مناطق ساحلی بسیار مهم و حائز اهمیت است.

وی با بیان اینکه رمز کیفیت و برندسازی خاویار ایران به آب دریای خزر وابسته است، افزود: کیفیت گوشت و خاویار این ماهیان با آب دریای خزر بالا بود و بسیار ارزشمند و مخاطب پسند است.

مدیرکل شیلات گیلان از ایجاد شهر ماهیان خاویاری در این استان خبر داد و بیان کرد: شیلات گیلان با بکارگیری کارشناسان طرح بزرگ شهر ماهیان خاویاری را با امکان تولید بالا و صنعتی و مزارع یکسان تولید با مدیریت متمرکز استفاده از آب دریا در دستور کار قرار داده است.

خلیلی با اشاره به نقش مشارکتی توسعه محور بخش خصوصی در پرورش ماهیان خاویاری در گیلان، اضافه کرد: در اواخر سال گذشته توسعه تولید ماهی خاویاری در دریا با قفس توسط بخش خصوصی، از ۵ به ۵۰ تن رسید که نوید روزهای طلایی ماهیان خاویاری در گیلان را می‌دهد.

وی تصریح کرد: بکارگیری و استفاده از مناطق ساحلی کم عمق به مثابه جنوب در گیلان با اجرای پرواربندی مزیت زود بازده در مسیر تولید ماهیان خاویاری در دستور کار قرار دارد.